A lenmag magas fehérjetartalmú, rostokban, B-vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag.

500 ml-es lenmagolaj; Vita Crystal termék a keringés egészségéért.

A lenmagnak, a lenmagőrleménynek, a lenmagolajnak és a különböző kivonatoknak szív- és érrendszeri, anyagcserére kifejtett, illetve a menopauzában tapasztalt kedvező hatásaival számos tudományos vizsgálatot végeztek már. Arányok: Omega-3 zsírsav 64%, Omega-6 zsírsav 10,6%, Omega-9 zsírsav 18%, telített zsírsav 4%.

A lenmag tömegének mintegy 35%-át adják a különböző növényi zsiradékok. Az olajtartalom több mint fele az omega-3 zsírsavak közé tartozó alfa-linolénsav. Ez esszenciális, azaz olyan zsírsav, amelyre az emberi szervezetnek szüksége van, azonban nem képes előállítani. A lignánok a növényi eredetű, női nemi hormonokkal rokon hatású, úgynevezett fitoösztrogének közé tartoznak. A lenmagban lévő, biológiailag aktív anyagok hatásának lényeges feltétele a mag fogyasztás előtti megőrlése. Enélkül ugyanis a mag -apró mérete miatt- nagyrészt változatlanul halad át az emésztőrendszeren.

Milyen kórképek, állapotok esetén hatásos a lenmag? A lenmagnak, a lenmagőrleménynek, a lenmagolajnak és a különböző kivonatoknak szív- és érrendszeri, anyagcserére kifejtett, illetve a menopauzában tapasztalt kedvező hatásaival számos tudományos vizsgálatot végeztek már, a következőkben ezek eredményeit tekintjük át.

Szív- és érrendszer: egyes vizsgálatok szerint az őrölt lenmag fogyasztása lassítja az érelmeszesedés folyamatát, azonban a már kialakult elváltozásokat nem fordítja vissza. A kedvező hatás arra vezethető vissza, hogy a lenmag lignánja csökkenti a vérzsírok szintjét és fékezi a szervezet gyulladásos folyamatait. A lignántartalom miatt csökken a vérben a teljes koleszterinszint, az alacsony sűrűségű lipoproteinek szintje, míg a nagy sűrűségű lipoproteineké növekszik, ami kedvező irányba befolyásolja a vérzsírok egyensúlyát. Másfelől azonban egy 2009-es áttekintő tanulmány szerint a lenmag vérzsírokra gyakorolt hatásaira a bizonyítékok nem egyértelműek, és úgy tűnik, a kedvező hatás csak a viszonylag magas kezdeti koleszterinszint esetén mutatható ki. A lenmag lignánja határozott vérnyomáscsökkentő, míg a lenmag olajai véralvadás-csökkentő hatásúak. A kedvező hatások érvényesülését tartós (12 hétnél hosszabb ideig tartó), rendszeres fogyasztás esetén tudták kimutatni.

Cukorbetegség: a lenmag cukorbetegséggel és cukoranyagcserével kapcsolatos kedvező hatásait több kutatás is megerősítette. Egy kisebb létszámú, túlsúlyos férfiak és menopauzában lévő nők bevonásával végzett vizsgálatban például azt találták, hogy a cukorbetegséget megelőző állapotban (prediabétesz) lévőknél a rendszeres lenmagfogyasztás csökkenti a vércukrot és a vér inzulintartalmát, és növeli a sejtek inzulinérzékenységét.

Klimax: egy tanulmányban az őrölt lenmag és a lenmagkivonat hatását vizsgálták a menopauzában lévő nők panaszaira. Kilencven nőt véletlenszerűen három csoportba osztottak: az első csoport napi 1 gramm lenmagkivonatot, a második napi 90 gramm lenmagőrleményt kapott, míg a harmadik csoport placebót. A kísérlet kezdetén és hathónapnyi kezelés után mérték a klimaxos tünetek erősségét. A vizsgálat szerint mind az őrölt lenmag, mind a kivonat statisztikailag szignifikáns mértékben csökkentette a menopauza tüneteit. A vizsgálat során súlyos mellékhatást nem tapasztaltak.

Több vizsgálat eredményét összefoglaló tanulmányokban azt vizsgálták, milyen hatása van a lenmagnak a menopauzában lévő emlődaganatos nők tüneteire. Azt találták, hogy a lenmag fogyasztása némileg csökkentette a hőhullámok gyakoriságát és súlyosságát, jelentősebb mértékben fokozta a tumorszövet pusztulását, és kisebb mértékben a fékezte a sejtek burjánzását. Az adatok szerint a hőhullámok mérséklése és a tumorellenes hatások a napi 25 gramm lenmag vagy 50 mg lignán rendszeres fogyasztásával járó, érképződést gátló hatásokkal magyarázható. Megfigyeléses tanulmányok arra utalnak, hogy a lenmag fogyasztása és az elsődleges emlőrák kockázatának csökkenése, a mentális egészség javulása, és az emlőrákos betegek halandóságának csökkenése között összefüggés van.

Mikor bánjunk elővigyázatosan a lenmaggal? A bizonyított vagy feltételezett kedvező hatások mellett meg kell említeni az esetleges veszélyeket is. A lehetséges hormonális hatások miatt a terhesség és a szoptatás idején a jelentősebb mennyiségű lenmagfogyasztás nem javasolt, ennek biztonságosságát ugyanis nem ellenőrizték. A lenmag fitoösztrogén-tartalma miatt óvatosság ajánlott minden olyan betegségben, amelyben a női hormonális egyensúly megváltozása kedvezőtlen hatású lehet, így endometriózisban, emlő-, méh- vagy petefészek-daganatban, policisztás ovárium esetén vagy akár alacsony hormontartalmú fogamzásgátló tabletta szedése mellett. Mivel e betegségekre vonatkozóan a tudományos adatok hiányosak és ellentmondásosak, a jelentősebb mennyiségű fitoösztrogént tartalmazó diéta vagy étrend-kiegészítés megkezdése előtt javasolt a kezelőorvos véleményének kikérése.

Hogyan fogyasszuk a lenmagot? A lenmagot -mint minden rostban gazdag táplálékot- bő folyadékkal ajánlott elfogyasztani, különben ronthatja a székrekedéses panaszokat. Másfelől viszont mind a lenmag, mind a lenmagolaj hasmenést is okozhat. Az emésztőrendszeri hatások miatt hasmenéses panaszok, irritábilis bél szindróma, colitis ulcerosa vagy Crohn-betegség, emésztőrendszeri szűkület esetén fogyasztása nem javasolt. Ugyanígy a szklerodermában szenvedő betegeknek sem ajánlott a nagyobb mennyiségű lenmag.

Omega 3 zsírsavak: az Omega-3 és az Omega-6 zsírsavak ideális aránya az étkezésünkben 1:3 lenne, de sajnos ehelyett az 1:15, sőt az 1:30 arány. A szervezet biológiai, genetikai fejlődése nem tudja követni a modern élelmiszerek által megtestesített táplálkozást. Ajánlott napi fogyasztás: 2000 mg Omega-3, 6000 mg Omega-6.

Mi az oka a rossz Omega-3:Omega-6 aránynak? Növényi és állati zsíradékok, vaj, margarin, disznó-, kacsa-, libazsír Napraforgó-, oliva-, kukorica-, repceolaj.

Miért fontos számunkra az 1:3 vagy annál jobb Omega-3:Omega-6 arány? Az omega-6 túlsúlya csökkenti a sejtmembrán átjárhatóságát. Az étrendi omega-6 linolsav (LA) a szervezetben omega-6 arachidonsavvá (AA) alakul át, amelyet a sejtmembránjaink tárolnak. Az omega-6 arachidonsavból (AA) előállított bioaktív alkotóelemek felelősek mind az akut gyulladás megindításáért, mind a krónikus gyulladás folytatódásáért a szervezetben, ami számos életmóddal kapcsolatos egészségügyi problémát okozhat. Az omega-6 erősíti, míg az omega-3 gátolja a gyulladásos folyamatokat. Az omega-3 zsírsavak a sejtjeinken belül több jelátviteli folyamaton keresztül csökkentik a gyulladásos folyamatokat.

A gyulladás a test azonnali reakciójának része a fertőzésre vagy sérülésre, de az ellenőrizetlen gyulladás károsítja a szöveteket. Valójában a kontrollálatlan gyulladás fontos szerepet játszik olyan betegségek patológiájában, mint az asztma, reumás ízületi gyulladás és az atherosclerosis. Az omega-3 zsírsavak azon képessége, hogy befolyásolják az arachidonsav anyagcserét, a javasolt gyulladásgátló hatásuk középpontjában áll.

A különböző betegségekben az alábbi arányok átlépése esetén drasztikusan megnő a kockázat: rheumatoid arthritis Ω3/Ω6 1/3, asztma Ω3/Ω6 1/5, szív- és érrendszeri betegségek Ω3/Ω6 1/4, vastagbélrák Ω3/Ω6 1/3.

Az Omega-3 és Omega-6 helyes 1:3 aránya: helyreállítja a gyulladásos folyamatokat. Javítja a sejtek normál működését. Csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.

Összetevők: hidegen sajtolt lenmag olaj.

Átlagos tápérték 100 ml-ben: Energia: 3570 kJ/850 kcal, zsír: 95 g -melyből telítetlen zsírsavak: 8 g, szénhidrát: 0 g -melyből cukrok: 0 g, fehérje: 0 g.

Felhasználási javaslat: 5 ml / nap.

Vita Crystal termékek »