Köszönjük vásárlóink bizalmát! 310 000-nél több elégedett vásárló! több mint 12 éve a piacon 100%-osan megbízható webáruház

Citromfű (Melissa officinalis, orvosi citromfű, citromszagú melissza, méhfű, mézfű, igaz nádrafű, macskaméz, mézelke)

Az erősen szétágazó citromfűcserje 30-70 cm magasra nő, levelei keresztben átellenesen állnak, nyelük 2 cm hosszú, virágai álörvökben állnak, kicsinyek, pártájuk fehér. Vadon csak szórványosan fordul elő, de kertekben sokfelé megtalálható. Hatóanyagok: illóolajok (citronellál, citrál), cseranyagok, flavonoidok, kávésav. Gyűjtés: Hajtásait (Melissae herba) és levelét (Melissae folium) érdemes szedni, a leveleket a virágzás kezdetén, július-augusztusban. Hatások: elsősorban nyugtató, vegetatív harmonizáló hatással rendelkezik, de és vírusölő hatása is van.

Gyógyászati felhasználás:

Belsőleg:

A népi gyógyászat a citromfüvet szinte minden betegségre használja. Rossz közérzet esetén, gyomor-, és bélpanaszoknál, epe-, vagy májbántalmaknál, szívpanaszoknál, menstruáció alatt, és megfázásnál is.

Hatásosságát a legkülönfélébb kórképekben az magyarázza, hogy a testi panaszok nagy része-legalábbis részben-lelki eredetű. A citromfű ugyanis elsősorban a nyugalom gyógynövénye. A tudomány is elismeri a citromfű különös hatásosságát. Nyugtató, görcsoldó, epehajtó, étvágyjavító és szélhajtó hatása bizonyított, illóolaja pedig baktérium-, vírus-, sőt gombaölő hatású.

A hivatalos orvoslás a citromfű alkalmazását idegrendszeri eredetű alvászavarok, gyomor-, és bélpanaszok, valamint étvágytalanság esetén javallja. A citromfű különösen akkor hatásos, ha a stressz gyomor-, vagy emésztőrendszeri panaszokat okoz. Ilyenkor oldja a gyomortáji szorítást, a bélgörcsöket, a szorongás következtében fellépő hasmenést, javítja az étvágyat.

Ha vizsga vagy előadás miatt a szorongástól nem tudunk elaludni, a citromfű teával nyugodt, könnyű álmot biztosíthatunk magunknak. Diákoknak is jó segítője lehet, hiszen hatásosan oldja a vizsgadrukkot. Feszült, stresszes időszakokban, idegi eredetű alvászavarok estében végezzünk citromfű-kúrát, esténként, de akár reggel is, fogyasszuk langyos állapotban, mézzel édesítve.

Hatására kipihenten ébredünk, az egész napunk nyugodtabb és kiegyensúlyozottabb lesz, talán még a reggeli feketekávét is elhagyhatjuk. Különböző teakeverékek alkotórészeként kitűnő szer frontérzékenység és fejfájás esetében is.

Külsőleg:

Az illóolaj vírusölő tulajdonságát külsőleges alkalmazással használhatjuk ki. Krémet is készítenek belőle, mely jól alkalmazható ajakherpesz esetén. Övsömör okozta panaszok enyhítésére is használhatjuk, ha egy teáskanálnyi olívaolajhoz adunk 5 csepp illóolajat, és ezt masszírozzuk be az érintett bőrfelületre.

Fejfájás esetén-különösen, ha azt stressz, idegfeszültség okozza-a tinktúrájával dörzsölhetjük be a halántékot. Túlfeszített izmaink is ellazíthatók egy relaxáló masszázzsal, ha a masszázsolajhoz a citromfű olaját keverik. Egy különösen feszített munkanap vagy idegborzoló autóút után kitűnő feszültségoldó hatású egy citromfüves fürdő. Kisgyerekes anyukák is jó eséllyel tudják lecsillapítani a picit egy citromfű fürdővel, ha a túlzott fáradtságtól nyűgös, izgága, és már nem lehet bírni vele.

Elkészítés:

Tea: 3 teáskanálnyi citromfű-levelet 0,25 liter forró vízzel leforrázunk, 10 perc állás után le szűrjük. Naponta 2-3 csészével fogyasszunk 4-6 héten át.

Fürdő: 1 l vízben forraljunk fel 10 evőkanál citromfüvet, majd 10 perc múlva szűrjük le. A főzetet öntsük a fürdővízhez, és vegyünk benne 10-20 perces fürdőt.

Tinktúra: 4 teáskanálnyi citromfűre öntsünk 1dl 40%-os pálinkát vagy vodkát. Két hétig szobahőmérsékleten állni hagyjuk, majd leszűrjük. Sötét, jól záródó üvegben tároljuk.

Kombinációk más gyógynövényekkel: Jól kombinálható más nyugtató hatású gyógynövényekkel pl. levendulával, komlóval. Szinte bármilyen teakeverékbe betehetjük, hiszen a legtöbb betegségnek van lelki háttere is. És az sem mellékes, hogy kellemes illatot és ízt ad a belőle készített italoknak

Évelő növény, 1 méter hosszúságot elérő, négyzetes szárral. Levelei átellenesek, nyelük 1-3 cm-es, lemezük 3-6 (8) cm hosszú, 2-5 cm széles. A levéllemez tojásdad, alapján széles háromszögletű, kissé keskenyedő (nem szíves vállú), széle csipkésen fűrészelt. A virágok a felső levelek hónaljában képződnek, pártájuk kétajkú, bimbó állapotban sárga, majd fehér, esetleg sárgás vagy ibolyás árnyalattal.

Júniustól augusztusig virágzik. A citromra emlékeztető, kellemes illatú növény, az illat a száraz drog tárolása folyamán eltűnik. Hasonlít hozzá a macskamenta (Nepeta cataria L.), nálunk a népi gyógyászatban használják. Felismerhető a szőrös szárról, mely rendszerint magasabb, mint a méhfűé, valamint szíves vállú leveleiről. A citromfű dél-európai, dél-nyugat ázsiai faj, szórványosan vadon, szárazabb helyeken, tölgyesekben, azok szélén, bokros, köves területeken vagy kultúrából kivadultan fordul elő.

Meleget és fényt kedvelő növény. Hatóanyagai és felhasználása: a méhfű (Melissae folium) szárítva mindössze kb. 0,1% illóolajat tartalmaz, mely nyílt szénláncú aldehideket (citronellál és citrált), valamint nyílt szénláncú alkoholokat (geraniolt, linaloolt) tartalmaz. Az igen alacsony hozam miatt az illóolajat (Aetheroleum Melissae) helyettesítik ázsiai pázsitfűfélékből, a Cymbopogon (Andropogon) nemzetségbe tartozó több fajból előállított, hasonló összetételű illóolajjal (Aetheroleum Citronellae, Aetheroleum Melissae indicum).

Tulajdonképpen e fűféléket nevezik citromfűnek, ezért a Melissa officinalis esetében alkalmasabb a méhfű elnevezés. Felhasználható a lényegesen gazdaságosabb, nálunk könnyen termeszthető Dracocephalum moldávica illóolaja is. A citromfű leveleit más növényi részekkel társítva nyugtató (sedativ) teakeverékek formájában használják. Egyszeri adagja 1,5-2,5 gramm, forrázatként, szükség szerint naponta többször ismételhető.

Illatos étkezési tea készítésére is alkalmas. Illóolajat tartalmazó szeszes készítménye 1 ml illóolajból készül 100 ml 70 °-os szesszel. A friss növényből az illóolajat szesszel együtt párolhatják le, más, szintén illóolajos növényi részekkel társítva. A terméket szükség esetén cseppenként adagolják időjárás-változásnak tulajdonított kellemetlen közérzet (meteoropathia), "szívidegesség", ideges eredetű gyomorpanaszok esetében (ún. fito-trankvilláns szernek tekintik, mely a hipotalamusz szimpatikus központjainak izgalmát szünteti). A készítmény szesztartalmát figyelembe kell venni.

A citromfű leveleinek illékony anyagain kívül fontos hatóanyaga a nem illékony, vízben oldódó rozmaringsav (2-4%), mely az ajakosvirágúak családjára növénykémiai szempontból jellemző. Ennek és egyéb, szintén fenolos jellegű vegyületeinek köszönhetően egyes vírusok replikációját gátló (virostatikus) hatású, használata ilyen célra különösen az ajaksömör (herpes labialis) esetében vált be. Lényeges, hogy a levél vizes kivonatát tartalmazó hidrofil gélt az első tünetek jelentkezésekor alkalmazzák. Jól ellenáll a mínusz 20-25 °C-os fagyoknak, de csak ha összefüggő hótakaró borítja.

Ismételt fagyok megviselik, még hótakaró alatt is. Napos, szélvédett területeken termeszthető, ahol egy évtizedig is jó levélhozamot biztosít. Legmegfelelőbbek a könnyű, laza, de eléggé termékeny talajok.