Köszönjük vásárlóink bizalmát! 310 000-nél több elégedett vásárló! több mint 12 éve a piacon 100%-osan megbízható webáruház

Fekete ribizli (Ribes nigrum L.)

Sóürítést előmozdító (saluretikus) hatása is hozzájárul, hosszú távon, vérnyomáscsökkentő (antihipertensiv) tulajdonságaihoz. Ez a hatás elsősorban piknogenoltartalmának köszönhető. Olyan proantocianidinekről van szó, melyek két-három delfinidin molekulából épülnek fel (delfinidin dimerek és trimerek). A piknogenolok gátolják a szervezetben az angiotenszin I átalakulását az érszűkítő hatású angiotenszin Il-vé.

Továbbá gátolják a verőerekben a hisztidindekarbo-xiláz nevű enzim működését és ezáltal a hisztamin felszabadítását az érfalban. Érfalvédő tulajdonságuk annak is köszönhető, hogy több fehérjebontó enzim (elasztáz, tripszin, kimotripszin) hatását csökkentik. A piknogenolok, ill. a fekete ribiszke levélkivonatai előnyösen befolyásolják a vérszérum triglicerid- és koleszterin-szintjét.

E képességükön alapszik felhasználásuk az érelmeszesedés (aterosclerosis, arteriosclerosis) megelőzésében. Vérnyomáscsökkentő, érfalkárosodást kivédő készítményként nagyobb adagokat alkalmaznak, mint amikor vízhajtónak használják, és főzéssel biztosítandó a piknogenolok jobb kivonása. Ezért 2-4 kávéskanálnyi levélport (2-4 grammot) 15 percig főzünk 250 ml vízzel, 15 perc múlva szűrjük, a térfogatot kiegészítjük a 250 ml-re.

Ez az adag 2-3-szor ismételhető. Javallt a magas vérnyomás betegség (hypertensio, hypertonia) kezdetekor (90 higanymilliméter diastoles érték vagy kisebb mértékű túllépésekor). A cél ilyenkor az, hogy az erősebb gyógyszerek adagolását későbbre toljuk. Amennyiben a magas vérnyomás értékei nem csökkennek kellőképpen 2-3 heti kezelés után, társítható bármely egyéb vérnyomáscsökkentő gyógyszerrel.

Használatának előnye ilyenkor, hogy utóbbiak (központilag ható vérnyomáscsökkentők, béta-adrenoceptor-blokkolók, esetleg vízhajtók) kisebb adagban alkalmazhatók, ezáltal a lehetséges melléktünetek is kevésbé kifejezettek. A fekete ribiszkelevelek vizes kivonatának adagolása kiegészíti az esetleg használt egyéb, vérnyomáscsökkentő készítményeket az érfalra gyakorolt kedvező hatással.

Állatkísérletekben a legkisebb mérgező adag és a hatásos adag viszonya igen kedvező (széles terápiás index). Mellékhatásként székrekedést észleltek, ez megfelelő étrendi előírásokkal megelőzhető. A gyümölcsből előállított szörp festékanyagai (antocianinek) szintén kedvező hatásúak az érfalra. Viszonylag magas vastartalma miatt-rendelhető vashiányos vérszegénységben (anaemia) gyermekeknek, felnőtteknek egyaránt. A szirup eredeti vastartalmát kiegészítve kiszámítható az adagolt vas (II) ionmennyisége.