Bodza: a virág és a bogyó is aranyat ér

Virága megfázás esetén hatékony, bogyója erősíti az immunrendszert, antioxidáns, oldja a depressziót, levele pedig a reumás görcsöket. A fekete bodza valódi kincs: lázcsillapító, köptető, enyhíti a köhögést, erősíti az immunrendszert. Tisztít és méregtelenít, véd felső-légúti megbetegedésektől és hatékonyan kezeli azok tüneteit. A népi gyógyászat fájdalomcsillapításra, tüdőproblémákra, álmatlanságra, székrekedésre és fájdalomcsillapításra is alkalmazza.

A bodza valójában egy növénynemzetség, a sokféle gyógyhatásáról ismert, a Kárpát-medencében is elterjedt növény ezen belül a fekete, vagy más néven festő bodza. Sokféle problémára nyújt enyhülést, nem hiába nevezték eleink a szegény ember patikájának. Igen sok élettanilag hasznos összetevőt tartalmaz: flavonidokban gazdag, kiváló antioxidáns, bogyóiban rengeteg a C-vitamin, de találunk benne A- és B-vitamint, és olyan ásványi anyagokat, mint a foszfor, vas, magnézium, kalcium, kálium.

 A levél és a virág 

Fontos azonban, hogy emberi fogyasztásra leginkább a bodza virága és bogyója alkalmas, a növény zöld részeivel csak óvatosan. Ennek ellenére leveleiből megfelelő eljárással reumabántalmak ellen szolgáló teát főznek, és javasolják koszorúér-betegségben szenvedőknek légszomj csillapítására.  

A bodza virágából nemcsak kiváló üdítőital készíthető, hanem leszárítva főleg a téli hónapokban jótékony gyógytea: meghűléses betegségekre ajánlott lázcsillapító, köptető és izzasztó hatása miatt. Csillapítja a köhögést és enyhe vízhajtó, serkenti az emésztést és erősíti az immunrendszert. 

A bogyók 

A bodza bogyóját a népi gyógyászat migrén és ideggyulladások, álmatlanság és székrekedés megszüntetésére használta, fájdalomcsillapításra és tüdőproblémák kezelésére alkalmazta. De pálinka, lekvár, szörp formájában az éléskamrában is kitüntetett hely illeti meg. A bogyók pozitív élettani hatásait a modern tudomány is elismeri, klinikai és tesztek tanúsága szerint a bogyó több influenza vírussal szemben is hatékonynak bizonyult.

Hatékony a herpesz vírus ellen, tüdőgyulladás és tüdőgyengeség esetén is, emellett:

  • a bioflavonoidok, vagy P-vitamin jótékonyan hat az erek állapotára;
  • az antioxidánsok segítik a sejteket károsító szabadgyökök semlegesítését, ezáltal hozzájárulnak a rákos megbetegedések megelőzéséhez;
  • tisztít és méregtelenít;
  • ajánlják depresszió, búskomorság ellen is. 

Ha valaki hazánkban a természetben kíván bodzát gyűjteni, nem árt felkészülni és biztosnak lenni abban, hogy pontosan mit is keresünk. A fekete bodza közeli rokona, a gyalogbodza ugyanis nemhogy nem gyógynövény, de enyhe lefolyású, hányással és hasmenéssel járó megbetegedést okozhat.