Bojtorján: a sokoldalú gyógynövény

Torok- vagy mandulagyulladás, sebek kezelése, bőrproblémák, epe és májfunkciók javítása, méregtelenítés vagy fogyókúra: a bojtorján rendkívül sok szerepben állja meg a helyét. Gátolja az erek meszesedését, segít megelőzni a stroke-ot, magas vérnyomást és az infarktust. Antioxidáns hatású, hatékony prebiotikum, vagyis hozzájárul a bélflóra egyensúlyához, és csökkenti a vér koleszterinszintjét.

A nagy vagy közönséges bojtorján – a „népnyelvben” hibásan bogáncs – az őszirózsafélék családjába tartozó, Eurázsia mérsékelt égövén őshonos növény. Gyógyhatása régóta ismert, a népi megfigyelés alapján elsősorban vértisztítóként, vizelethajtóként, izzasztószerként alkalmazták. 

Jelentős mennyiségben tartalmaz C-, E- és A-vitamint, többféle B-vitamint, cinket, kalciumot, káliumot, foszfort, vasat, rezet, mangánt és magnéziumot. Más összetevői alapján természetes antibiotikumként működik, gombaölő, fertőtlenítő hatással bír, ezért külsőleg különböző bőrbetegségek kezelésére, belsőleg főként a húgyutak, a vese és a vastagbél normál működésének helyreállításában vesz részt. 

Torok- és mandulagyulladás esetén sikerrel alkalmazható, növeli a nyálkahártyák ellenálló-képességét, és ki kell még emelni, hogy serkenti az epe kiválasztását, illetve reuma kezelésére is felhasználják. Emellett:

  • gátolja az erek meszesedését, segít megelőzni a stroke-ot, magas vérnyomást és az infarktust;
  • antioxidáns hatása segíthet megelőzni a rákos megbetegedéseket;
  • serkenti az epe- és májfunkciókat;
  • méregtelenít;
  • segíti a fogyást;
  • hatékony prebiotikum, azaz hozzájárul a bélflóra egyensúlyához;
  • csökkenti a vér koleszterinszintjét. 

Gyorsítja a sebgyógyulást – főleg égési sérülések kezelésében hatékony –, pattanások, aknék ellen alkalmazható, de jót tesz a hajnak is: kezeli a hajhullást és a korpásodást.