Csicsóka: cukorbetegeknek, diétázóknak

A burgonyára hajazó gumókat inulintartalmuk teszik értékessé, laktató, de nem hizlaló, cukorbetegek számára is fogyasztható táplálékká. Anélkül nyújtja a jóllakottság érzését, hogy a plusz kilókat gyarapítaná. erősíti az emésztőrendszert, helyreállítja a sérült bélflórát, hozzájárul egészségének fenntartásához, erősíti az immunrendszert, tisztítja a beleket, méregtelenít.

A csicsóka egy Észak-Amerikából származó gumós növény, amely a napraforgóval van közeli rokonságban, hazánkban már az 1600-as évek óta ismert. Étkezési célokat gumója szolgál, és ha az ember csak ezekkel találkozik a piacon, inkább a burgonyához hasonlítja – abból a szempontból nem is ok nélkül, hogy köretként a konyhában tényleg a krumpli kiváló helyettesítője lehet. A benne lévő élettanilag értékes anyagok azonban egészségünk szempontjából is figyelmet érdemelnek.

 

Íze is a burgonyára hajaz, ám annál édesebb, mégis a diabetikus étrend egyik sarokkövének tekinthetjük. A gumó szénhidráttartalmának jelentős része ugyanis nem keményítők, hanem inulinként vannak jelen, ami gyakorlatilag emésztetlenül halad át a szervezeten, így cukorbetegek is fogyaszthatják. Rosttartalma emellett megakadályozza egyéb szénhidrátok felszívódását. Anélkül nyújtja a jóllakottság érzését, hogy a plusz kilókat gyarapítaná, ezért fogyókúrák során is bátran támaszkodhatunk rá.

Tele van értékes, könnyen emészthető tápanyaggal, betegek és csecsemők táplálására rendkívül alkalmas, tartalmaz C- és B-vitaminokat, béta-karotint, niacint, cinket, foszfort, magnéziumot, káliumot és kalciumot. Előnyei nem lebecsülhetők azon túl sem, hogy fogyókúrázók és cukorbetegek is számára is jó választás:

  • erősíti az emésztőrendszert;
  • helyreállítja a sérült bélflórát, hozzájárul egészségének fenntartásához;
  • erősíti az immunrendszert;
  • tisztítja a beleket, méregtelenít.

A csicsókát fogyaszthatjuk köretként, salátákban, de inulintartalma okán számos különböző étrend-kiegészítőben is találkozhatunk vele. A kiskertben is rendkívül hálás, olyannyira „magától terem”, hogy a gumók szinte kiirthatatlanok a földből.