Mit tegyek, ha nem múlik a nátha?

Egy ''sima náthát'' az ember szervezete napokon belül legyűr - normál esetben. Ha egy hétnél tovább tart, érdemes mélyebben keresni az okokat.

A téli, őszi időszakban gyakori felső légúti megbetegedéseket, a "náthát" vírusok okozzák. Ha nem követi bakteriális felülfertőzés, a tünetek kezelése mellett 3-7 nap alatt immunrendszerünk felülkerekedik. De csak akkor, ha tényleg odafigyelünk: aki beteg, vegye ezt tudomásul és arra a pár napra változtasson életritmusán.

Az egyik legfontosabb a pihenés, főleg az első három napban - emeli ki Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, a Fül-orr-gégeközpont orvosa. Ha betegnek érzi magát valaki pihenjen, és nemcsak azért, mert immunrendszerünknek erre van szüksége a kórokozók legyőzéséhez, hanem mert bizonyított tény: aki keveset alszik, gyakrabban lesz beteg.

Fontos a folyadék, betegség idején még nagyobb szükség van a napi folyadékmennyiség biztosítására. Kerüljük az alkoholt és a koffeintartalmú italokat, igyunk inkább teát, vizet, leveseket, frissen facsart gyümölcs- és zöldségleveket. Lehetőség szerint kerüljük a stresszt, ugyanis stresszhelyzetben az immunrendszer sem tud elég hatékonyan működni.

Ne próbálkozzunk antibiotikumokkal, hiszen azok vírus ellen hatástalanok, és annak sincs értelme, hogy a javasolt mennyiségnél több vitamint, gyógynövényes cseppet vagy cukorkát tömjünk magunkba. A recept nélkül kapható, forró vízben feloldható porok túladagolása külön tüneteket okoz:

  • állandósult orrdugulás vagy ismétlődő orrvérzések;
  • fülzúgás;
  • száj- és bőrszárazság.

Észben kell tartani, hogy a légúti allergia is a náthához hasonló tüneteket okoz, ebben az időszakban ezeket a lakáson belüli allergének váltják ki. Ha már hetek óta tüsszög, bedugult az orra, érdemes erre a lehetőségre is gondolni, hiszen allergiát hiába kezelünk náthaként.