Köszönjük vásárlóink bizalmát! 310 000-nél több elégedett vásárló! több mint 12 éve a piacon 100%-osan megbízható webáruház

Len (Linum usitatissimum)

A rómaiak a Tiberis folyó mentén termesztett lenből tunikákat készítettek. A középkorban a len termesztés már egész Európában elterjedt. A 19. század elején komoly lendületet adott európai termesztésének a napóleoni háborúk kontinentális zárlata, amely a tengerentúli országokból származó textilnyersanyagok behozatalát is megakadályozta. Magyarország területére a római hódítások nyomán, i. e. 34-ben jutott el.

A modern lenipar akkor fejlődött ki, amikor Philipp de Girard 1814-ben szabadalmaztatta a len nedves fonását. Ő alapította Párizsban az első lenfonó gyárat. Rostjáért és magjáért termesztett, egyéves növény, 30-80 cm magas. A szár legtöbbször egyenesen áll, és csak a virágzatnál ágazik el. A magok tojás alakúak, laposak, fényes barna színűek, 5-6 mm hosszúak, az egyik végükön hegyesek.

Hatóanyagok: A lenmag nyálkaanyagot, zsíros olajat (linol-, linolénsav, olajsav), fehérjét, lignant, cianogén glikozid keveréket tartalmaz. Gazdag A-, B-, C-, D-, és E-vitamintokban, és ásványi anyagokban (Kálium, foszfor, magnézium, kalcium, kén, vas, cink, mangán, szilícium, réz, nikkel, kobalt, jód). Gyűjtés: magját használják gyógyászati célra. Hatások: a lenmag serkenti a vastagbélben a perisztaltikát, magolaja csökkenti a koleszterinszintet és a vérnyomást. Gyógyászati felhasználás: Belsőleg: A lenmagot bélrenyheség, bélmegbetegedések és székrekedés esetén az emésztés szabályozására használják.

Székrekedés esetén a lenmag hatását úgy fejti ki, hogy a bélben megduzzad, ezáltal tágulási inger lép fel, mely serkenti a vastagbélben a perisztaltikát. Nyálkaanyagai pedig csúszóssá teszik a bél falát, így a béltartalom könnyebben ki tud ürülni. Látható tehát, hogy a lenmag voltaképpen nem hashajtó. A hashajtók (a növényi eredetűek is!) általában ingerlik, fokozott kiválasztó működésre késztetik a bélnyálkahártyát, s ez idővel hozzászokást, sőt, bélnyálkahártya rendellenességet is okozhatnak.

Másrészt a hashajtók esetenként túl hirtelen törik át a kialakult bélrenyheséget, s ezáltal "kellemetlen meglepetést", hasmenést okozhatnak. Ezzel szemben lenmag regulálja azaz szabályozza, egyenletessé teszi a bélműködést: tömeghatásánál fogva összerendezi a bélmozgásokat, síkossá teszi, és ezáltal megvédi a nyálkahártyát. Kúraszerű vagy akár folyamatos szedése esetén sem alakul ki hozzászokás. Aranyér esetén különösen hasznos, mert könnyű, laza, nem tapadó székletet biztosít. Kúraszerűen alkalmazva eltávolítja a vastagbél faláról a lerakódásokat, méreganyagokat, s így jelentős méregtelenítő hatás érhető el.

A lenmagolaj (lini oleum) több, mint 90%-ban telítetlen zsírsavakat, 50-60%--ban alfa-linolénsavat tartalmaz. (szójababban 9% van, a tökmagban 15%, és a dióban 5%, más táplálékunkban nem fordul elő, vagy csupán jelentéktelen mennyiségben). A szervezet számára az alpha-linolénsav számít esszenciális zsírsavnak, hiszen a többi omega-3 zsírsavat elegendő alpha-linolénsav ellátás esetén elő tudja állítani.

A lenmagolaj a klinikai vizsgálatok szerint csökkenti a vér összkoleszterin- és LDL-szintjét, javítja a vér áramlási tulajdonságait, javítja az artériás keringést, csökkenti a vérnyomást. A lenmag nagy mennyiségben tartalmaz lignant. Ez a fitohormon előanyaga (precurzora) azoknak az ösztrogéneknek, a női nemi hormonoknak, fitoösztrogén hatású. Ezért jótékonyan hat menstruációs rendellenességekben, a méhműködés szabályozásában, és talán a méh szöveteinek túlburjánzása és meddőség esetén is.

A lenmagolaj tehát segíthet megvédeni a menopauzában levő nőket a koszorúér betegség, infarktus kialakulásától. A sportolók arról is beszámolnak, hogy a lenmagolaj gyorsabb regenerálódást tesz lehetővé edzés után, és segít enyhíteni az edzés utáni izomfájdalmakat. Külsőleg: A lenmagpogácsát és a porított magot meleg borogatásként alkalmazva kelések és furunkulusok kezelésére használják.

Lenmagolajjal gyorsabban begyógyulnak a bőrsérülések, használható leégésnél, faggyúmirigy-gyulladásban, ekcémában, megkísérelhető pikkelysömör esetén is. Elkészítés: 1-2 evőkanálnyi összetört lenmagot sok (legalább 3 dl) folyadékkal vegyünk be. A hatás 12 óra elteltével jelentkezik.

Tea: 1 evőkanál frissen összetört lenmagot tegyünk 3 dl hideg vízbe, majd hagyjuk 3 órán át percig duzzadni. Ezt követően kissé melegítsük fel, majd szűrjük le, kortyonként fogyasszuk. Gyomor- bélnyálkahártya fekélyek bevonására alkalmas.

Borogatás: 3-6 evőkanál frissen összetört lenmagot tegyünk mullzsákba, forrázzuk le, és tegyük a beteg testrészre bőrfekélyek, furunkulusok esetén.

Lenmagolaj: Bioélelmiszer boltokban, illetve készítményekben kapszulázva gyógyszertárakban, gyógynövényboltokban beszerezhető. A lenmagból kipréselt lenolajból (Oleum lini) kencéket, lakkokat, festékeket, ragasztóanyagokat, étolajat készítenek.

Az olaj kipréselése (olajütés) után visszamaradó olajpogácsa nagy fehérjetartalma miatt kitűnő állati takarmány. Az egészben vagy őrölve fogyasztott lenmag, illetve a lenolaj az egészséges emberi táplálkozásban is mindinkább teret hódít. A legtisztább és legtöbb telítetlen zsírsavat tartalmazza, amire a szervezetnek szüksége van, különösen az omega-3 (linolénsav) mennyisége és aránya kedvező (a lenolajban 55%).

Az emberi szervezetben ez az esszenciális zsírsav önmagától nem termelődik, beviteléhez a lenmag a leginkább elérhető növényi táplálékunk, ezért vegetáriánusok számára különösen fontos lehet.

Ellenjavallat, figyelmeztetés: A gyógyszerek felszívódását befolyásolhatja. A lenmag és valamely másik szer alkalmazása között legalább két óra teljen el! Csecsemőknek, kisgyerekeknek kéksav-tartalma miatt ne adjuk! Lenmagot tilos alkalmazni bélelzáródás, gyomor-bélrendszeri szűkületek esetén!