C-vitamin (aszkorbinsav)

A C-vitamin, más néven aszkorbinsav hatékony immunerősítő, antioxidáns, védi a szív-és érrendszert, a tüdőt, de allergiás panaszok, szénanátha, cukorbetegség és asztma ellen is segítség. Nélkülözhetetlen a szervezet számára, ismerjük meg részleteiben. 

A C-vitaminnak kiemelkedően fontos szerepe van egészségünk megőrzése szempontjából, és nemcsak azért, mert számtalan pozitív élettani hatással bír, hanem mert szervezetünk sem előállítani, sem tárolni nem képes. Ezért folyamatosan, napi szinten külső forrásokból kell pótolni általánosságban kiegyensúlyozott és változatos étkezéssel, illetve szükség esetén étrend-kiegészítőkkel. Utóbbi kategória főleg egyes élethelyzetekben, valamint betegségek megelőzése, kezelése szempontjából kap komoly jelentőséget. 

A C-vitamin „hivatalos” neve aszkorbinsav, a mi a skorbut és egy fosztóképző összeolvadásából származik. A skorbut ugyanis a történelem legismertebb vitaminhiány okozta betegsége, még ha elődeink az okával nem is voltak tisztában. Főleg tengerészek szenvedtek tőle évszázadokig mire felismerték, hogy a hónapokig, évekig tartó hajóutakon a kétszersültek, kekszek és szárított húsok mellett zöldségekre, gyümölcsökre is szükség van.

A C-vitatmin élettani hatásai: immunrendszertől az porcokig 

A skorbut ma már csak extrém élethelyzetekben fenyeget bárkit is, ám a C-vitamin előnyös hatásai messze túlmutatnak a hiánybetegség megelőzésén: energetizálja a szervezetet, a legkülönfélébb betegségek megelőzésére és kezelésére alkalmas, nagy szerepe van az általános egészségi állapot javításában. A részleteket illetően:

  • immunerősítő, mivel fokozza a szervezetünk védelmében oroszlánrészt vállaló fehérvérsejtek számát és aktivitását;
  • jelentősen csökkenti a nátha, megfázás, influenza tüneteit, segít megelőzni ezeket a betegségeket;
  • erős antioxidáns, védi a szervezetet a rákos megbetegedéseket okozó anyagoktól azzal, hogy megköti azok szabadgyökeit;
  • természetes antihisztamin hatása révén enyhíti az allergiás és szénanáthás panaszokat;
  • nélkülözhetetlen a bőr rugalmasságát biztosító kollagén képződéséhez;
  • gyorsítja a sebgyógyulást;
  • segíti az erek, a csontok fejlődését és gyógyulását, az izmok regenerálódását;
  • erősíti a porcokat és a fogakat;
  • segíti a vas felszívódását és a szervezet E-vitamintartalékainak mozgósítását;
  • véd a szürkehályog ellen;
  • csökkenti a vér koleszterinszintjét, ezzel mérsékli a szívkoszorúér-betegségek és a szívinfarktus kockázatát;
  • jótékonyan hat ezen kívül tüdőbetegségek, cukorbetegség, asztma megelőzésében és kezelésében.

A C-vitamin hiányát izombántalmak, ínysorvadás, lassabb sebgyógyulás, gyulladások kialakulása és a fertőzésekkel szembeni fogékonyság jelezheti. 

A C-vitamin adagolása: kinek mennyi? 

A napi szükséglet életkortól és élethelyzettől is függ, nagyobb mennyiség ajánlott például dohányosoknak vagy szoptatás, terhesség alatt, az egyéni tényezők miatt erről mindenképpen érdemes szakemberrel egyeztetni. Ökölszabályként annyi, hogy egy átlagos felnőtt számára napi 80-90 mg már elegendő az általános egészség megőrzéséhez. Nátha, felső-légúti megbetegedések szezonjában viszont megelőzés céljából napi 1000 mg-ot javasolnak. 

A vízoldékony vitamin nem halmozódik fel a szervezetben, hanem a vizelettel távozik testünkből, ezért túladagolása nem lehetséges. A túl nagy dózis – esetünkben napi 4 gramm, vagy annál több – azért nem ajánlott, mert a C-vitamin bomlásterméke hozzájárulhat vesekövek kialakulásához. 

A C-vitamin forrásai 

Az átlagos napi mennyiség biztosítható a zöldséget, gyümölcsöt tartalmazó, kiegyensúlyozott és változatos étrenddel, a C-vitamin legfontosabb természetes forrásai ugyanis a friss növények és zöldségek. Változó mennyiségben, de gyakorlatilag mindegyikben megtalálható, kiemelkedő mértékben például a citrusfélékben, csipkebogyóban, paradicsomban, káposztában, salátában, almában, kiwiben, bogyós gyümölcsökben. 

Fontos azonban, hogy a hő és a fém a C-vitamin ellensége, 40 fok felett és fémmel érinkezve elbomlik. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy náthásan nagyon jól esik a frissen forrázott citromos tea kiskanállal jól elkeverve benne a mézet, de C-vitamint ekkor már ne nagyon keressünk benne. 

Vízben oldódó vitamin lévén folyamatos pótlásra van szükség, ami egybecsengve dietetikusok ajánlásával azt jelenti, hogy a nap folyamán több alkalommal ajánlott lehetőleg friss idénygyümölcsök- és zöldségek fogyasztása. Vagy szükség esetén étrend-kiegészítőként. 

C-vitamin étrend-kiegészítőkből: természetes és nyújtott hatású 

Az étrend-kiegészítők polcain C-vitamint keresve zavarba ejtően széles választékkal találjuk magunkat szemben, a választás elsődleges szempontja nyilván a készítmény C-vitamintartalma. 

A nyújtott hatás azt jelenti, hogy a termék olyan nagy dózisú vitamint tartalmaz, ami nyolc-tizenkét óra alatt oldódik ki a szervezetben. Az egyenletes eloszlást és felszívódást szolgálják a többfázisú tabletták is: az egyes rétegek egymás után oldódnak fel és szabadul fel belőlük a hatóanyag. 

A „természetes” C-vitaminként kínált termékeknél az aszkorbinsavat olyan biológiailag aktív hatóanyagokkal kombinálják, amelyek segítik felszívódását, hasznosulását, mondhatni leutánozzák a természetet.